Rynek gamingowy ma się dobrze. Co rusz powstają kolejne tytuły przyciągające dzieci i młodzież przed ekrany komputerów, telewizorów i smartfonów. Oczywiście można narzekać na coraz bardziej odczuwalną słabszą grywalność, nieciekawą fabułę czy jednowymiarowych bohaterów, których jedynym zadaniem jest unicestwienie hord wrogów. Istnieje jednak pewna zaleta grania w gry, o której często zapominamy – gry pomagają w nauce języka angielskiego.

Nie wszystkie nowe tytuły są lokalizowane na język polski, a nawet jeśli to niemal zawsze mamy możliwość ustawienia języka rozgrywki na język angielski. W przypadku gier opartych na fabule gracze muszą poświęcić nieco więcej czasu na dokładne zrozumienie postawionego przed nimi zadania, a nierzadko są także zmuszeni do zajrzenia do słownika, nie tylko żeby ukończyć zadanie, ale także żeby zaliczyć wszystkie achievementy. Przykładem takiej gry może być Sherlock Holmes czy Skyrim, gdzie rozwiązanie zagadki albo przejście misji wymaga nie tylko logicznego myślenia, ale i znajomości czasów gramatycznych lub czasowników frazalnych potrzebnych do ukończenia zadania. 

Z kolei w grach opartych na rozgrywce online, takich jak Minecraft czy Fortnite, poza niespodziewanie dużą warstwą słownictwa z rozmaitych dziedzin, ważną rolę odgrywa konieczność komunikacji pomiędzy graczami. Innymi słowy warto, a czasem zwyczajnie trzeba konwersować, żeby gra nabrała dodatkowych walorów. Najoczywistszym wyborem jest język angielski, dzięki któremu można porozumieć się ze wszystkimi osobami pochodzącymi z najdalszych zakątków świata. Co więcej, gracze często mają większą łatwość w przełamywaniu bariery językowej i strachu przed mówieniem w języku obcym.

Poza tym język wykorzystywany w grach wchodzi do języka potocznego używanego przez dzieci i nastolatków, a przecież wszyscy wiemy jak ważna jest pozycja w grupie i świadomość tego, o czym mówią do nas rówieśnicy. Sami zobaczcie jak wiele słów i slangowych wyrażeń można znaleźć w grach: Fortnite GlossaryMinecraft Glossary.

Nie uciekniemy przed wpływem gier na życie młodych ludzi (pojawiają się one także w podręcznikach do nauki języka), ale możemy je wykorzystać i sprawić, by czas spędzony przed ekranem był bardziej wartościowy.

To, co jeszcze jedna rundka, a potem na angielski?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s