Już w najbliższy czwartek dzień pączka, czyli tłusty czwartek. Czeka nas moc połyskującego lukru, lekko gumowej skórki pomarańczowej i bogatego nadzienia różanego, obficie wylewającego się z puszystego środka po każdym ugryzieniu. W tym roku, poza tłustym czwartkiem, zachęcamy Was do wzięcia udziału w tradycyjnym brytyjskim Dniu Naleśnika, znanym także jako Pancake Day albo Shrove Tuesday. 

Dzień Naleśnika wypada we wtorek, zaraz przed Środą Popielcową, czyli w tym roku 16 lutego. Dlaczego naleśniki? Zgodnie z tradycją, Shrove Tuesday był ostatnią szansą na użycie jajek i tłuszczu przed okresem postu, a naleśniki nadają się idealnie do wykorzystania tych składników. 

Tradycyjny angielski naleśnior, jest cienki i podaje się go na talerzu od razu po zdjęciu z patelni w towarzystwie soku z cytryny lub cukru pudru. Specjalnie dla Was podajemy przepis na idealny angielski naleśnik:

The ingredients for pancakes:

Eggs

Flour

Salt

Milk

To make 8 or so pancakes you will need 8oz plain flour, 2 large eggs, 1 pint milk, salt.

Mix all together and whisk well. Leave to stand for 30 minutes. Heat a little oil in a frying pan, pour in enough batter to cover the base of the pan and let it cook until the base of the pancake has browned. Then shake the pan to loosen the pancake and flip the pancake over to brown the other side.

Jak się okazuje naleśniki nadają się także idealnie do wyścigów, które są istotną częścią Shrove Tuesday. Zasady wyścigu są niezwykle proste: wystarczy dobiec do mety jako pierwszy z usmażonym naleśnikiem, obracając go podczas biegu przynajmniej trzy razy. Najsłynniejszy wyścig odbywa się w Olney w Buckinghamshire. Chcielibyście spróbować swoich sił?

Dajcie nam obowiązkowo znać ile zjedliście w tym roku pączków, a ile naleśników, najlepiej osobiście na zajęciach językowych w szkole języków obcych Live w Łodzi. Chcecie dowiedzieć się więcej i macie ochotę wypróbować podany przez nas przepis bez korzystania z google translate? Zapiszcie się na zajęcia już dziś!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s