Czy pamiętacie co tydzień temu jedliście na śniadanie albo jakiego przeboju słuchaliście najczęściej w radio latem 2010 roku? Ta wiedza jest nam akurat zazwyczaj do niczego niepotrzebna. Co innego słownictwo czy zagadnienia gramatyczne języka, którym chcemy nauczyć się posługiwać.

Istnieje wiele sposobów skutecznego zapamiętywania, zacznijmy jednak od tego, jak to się dzieje, że zapominamy. A zapominamy, bo nie powtarzamy.

Teoria Ebbinghausa (niemieckiego psychologa) mówi, że w krótkim czasie od zakończenia nauki, zapominamy do 90% nowego materiału Po raptem 5 dniach pamiętamy ok. 25% tego, czego się uczyliśmy. Długie przerwy w nauce to raczej przepis na zapominanie niż zapamiętywanie, dlatego w procesie nauki niezbędne są powtórki i utrwalanie wiedzy.

Kluczem do pokonania zapominania są systematyczne powtórki. Znacznie lepiej zapamiętamy materiał powtarzając często nawet z dłuższymi przerwami, niż starając się zapamiętać wszystko na raz albo w krótkim przedziale czasu. Jak się okazuje, nasz organ dowodzący (mózg) potrzebuje nieco czasu, żeby poukładać zdobytą już wiedzę zanim zalejemy go kolejnymi dawkami informacji. Dlatego lepiej powtórzyć materiał, nie zaraz po zajęciach, ale po dniu przerwy. Następna powtórka po kolejnym dniu powinna zapewnić nam niemal całościowe przyswojenie nowego materiału. 

Jak powtarzać?
Quizlet: W Szkole języków obcych Live możecie skorzystać z bogato wyposażonej i ciągle rozbudowywanej przez nas bazy słownictwa na Quizlecie. Jest to darmowa platforma, na której umieszczone są zestawy słownictwa, które można powtarzać na wiele rozmaitych sposobów: od tradycyjnych fiszek (słów zapisanych na wirtualnych kartonikach w języku polskim i angielskim), przez wciągające gry i zabawy jak “dopasowanie” czy “grawitacja”, po samodzielnie utworzone testy. Można też ćwiczyć pisownię oraz rozumienie ze słuchu.

Znajomi: na kursach językowych w Live spotkacie wielu entuzjastów języka, którzy chcą się go nauczyć tak bardzo jak Wy. W ramach zacieśniania więzi w grupie i dalszego rozwoju językowego, można umówić się na polekcyjną albo przedlekcyjną mini sesję – porozmawiać w języku docelowym czy  wykorzystać poznany materiał do odegrania scenek w zaciszu własnego domu.

Opowiedzcie komuś czego nauczyliście się na zajęciach: nie tylko pomoże Wam to przypomnieć sobie zrealizowany materiał, ale może jeszcze uda Wam się namówić kogoś do zapisania sią na kurs językowy w Live, a tym samym Wy dostaniecie zniżkę!

Post-it notes: to te, najczęściej żółte, karteczki do zapisywania informacji. Jeśli macie kłopoty z zapamiętaniem czegoś z zajęć – rozpiszcie materiał na kartkach i poprzyklejajcie je w nieoczywiste, ale często odwiedzane przez Was miejsca w domu. Nie dość, że już przy przepisywaniu informacji przypomnicie sobie zagadnienia z zajęć to jeszcze gdy zobaczycie czasowniki nieregularne w lodówce na jajkach albo na suszarce schowanej w szufladzie w łazience, trudniej będzie Wam o nich zapomnieć.

Róbcie sobie przerwy: również podczas powtarzania. Trzydzieści minut pracy pięć minut przerwy na coś fajnego i odprężającego. Pozwólcie swojemu mózgowi się nauczyć i odpocząć. Tylko nie przeciągajcie tych pięciu minut na cały sezon ulubionego serialu na Netflixie. 

Zaufajcie profesjonalistom: jeśli chcecie dobrze nauczyć się języka obcego, nie wierzcie w cudowne metody jednego weekendu czy miesiąca. Zajrzyjcie na stronę Szkoły Języków Obcych Live i dajcie znać, na jaki kurs językowy chcielibyście się zapisać. Uczymy języka do 20 lat i wiemy jak to się robi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s